Polski sektor publiczny przenosi się do chmury

Poland
Available languages: EN

Ministerstwo Cyfryzacji wydało w ostatnim czasie „Standardy Cyberbezpieczeństwa Chmur Obliczeniowych” (SCCO), będące częścią szerszej inicjatywy – „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” (WIIP). Dokument ten stanowi zbiór wymogów, w tym również o znaczeniu prawnym, adresowanych do podmiotów z sektora publicznego chcących korzystać z tzw. Rządowej Chmury Obliczeniowej (RChO) lub Publicznej Chmury Obliczeniowej (PChO). Model RChO można w uproszczeniu określić jako chmurę obliczeniową dostarczaną „przez administrację dla administracji”, podczas gdy PChO zakłada udział prywatnych dostawców.

Poziomy wymagań

Dokument wyróżnia cztery poziomy wymagań w zakresie bezpieczeństwa:

  • SCCO1 – odnoszący się do informacji przeznaczonych do publicznego udostępnienia, które to informacje nie podlegają prawnym restrykcjom dotyczącym zachowania poufności;
  • SCCO2 – odnoszący się do informacji, które choć są istotne dla realizacji statutowych działań podmiotu publicznego (w tym zawierają np. dane osobowe), to nie stanowią informacji niejawnych, chronionych przez przepisy prawa;
  • SCCO3 – odnoszący się do informacji wrażliwych, prawnie chronionych oraz
  • SCCO4 – odnoszący się do informacji niejawnych, których przetwarzanie w nieakredytowanych (w szczególności publicznych) środowiskach chmurowych jest w aktualnym stanie wykluczone.

Zaklasyfikowanie informacji do jednego z wyżej wskazanych poziomów jest decydujące dla podjęcia decyzji o stosowanym modelu chmury obliczeniowej (tj. RChO lub PChO).

Udział prywatnych dostawców

Z perspektywy prywatnych dostawców oferujących usługi chmurowe polskim podmiotom z sektora publicznego istotne znaczenie mają wymogi odnoszące się do poziomów SCCO1 i SCCO2. Zaklasyfikowanie informacji do poziomu SCCO3 wiąże się bowiem z koniecznością korzystania z Rządowej Chmury Obliczeniowej. Wśród wymogów tych istotne są:

  • lokalizacja centrów danych – ograniczona w określonych przypadkach do terytorium EOG, a nawet samej tylko Polski;
  • szczegółowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa (m.in. szyfrowanie, back-up’y, zarządzanie incydentami, itd.);
  • wymogi osobowe, które spełnić musi personel mogący mieć dostęp do chronionych informacji i danych.

Szersze otoczenie regulacyjne

Warto również zauważyć, że dokument tworzący SCCO nie stanowi kompletnego zbioru standardów i wymagań odnoszących się do korzystania z usług chmurowych przez sektor publiczny, lecz osadzony jest w szerokim otoczeniu regulacyjnym. Wymogi w zakresie korzystania z tego rozwiązań zawarte są również m.in. w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz uchwale Rady Ministrów z września 2019 r. w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa”.