Wsparcie KNF dla sektora ubezpieczeniowego w czasach epidemii koronawirusa

Poland
Available languages: EN

20 marca br. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”) opublikował tzw. Pakiet Impulsów Nadzorczych dla rynku ubezpieczeniowego („PIN”). PIN to pakiet nadzwyczajnych działań mających na celu wzmocnić odporność polskiego sektora ubezpieczeniowego na skutki epidemii wirusa COVID-19.

Co w ramach PIN proponuje KNF?

W obszarze wymogów kapitałowych oraz wypłacalności:

  • obniżenie wymogu kapitałowego przez stworzenie możliwości wyznaczana kwartalnego wymogu SCR bez zmian parametrów
  • szybką ścieżkę zatwierdzania przez KNF uzupełniających środków własnych i miar LTG
  • odejście od wymogu stosowania maksymalnej stopy technicznej

W zakresie bieżącego nadzoru:

  • zawieszenie rozpoczęcia kontroli w zakładach ubezpieczeń i u dystrybutorów, a w przypadku trwających kontroli - prowadzenie ich z mniejszą intensywnością (głównie za pośrednictwem komunikacji elektronicznej)
  • zminimalizowanie lub odsunięcie w czasie działań nadzorczych, które absorbują organizacyjnie lub kadrowo (np. ocenę BION, testy warunków skrajnych, interwencję produktową)
  • odejście od lub odsunięcie w czasie niektórych obowiązków w zakresie raportowania i sprawozdawczości (np. raportowania w zakresie UFK, przeprowadzania kwestionariusza na potrzeby przeglądu systemu Wypłacalność II)
  • pragmatyczne podejście do procesu zawarcia umowy ubezpieczenia - KNF dopuszcza przeprowadzenie całego procesu drogą elektroniczną (telefonicznie, drogą mailową lub przez Internet), po uzyskaniu na to zgody klienta (zgoda może być również wyrażona elektronicznie); proces ten wymaga udokumentowania w postaci dokumentacji elektronicznej

W zakresie inicjatyw legislacyjnych w obszarze obsługi umów ubezpieczenia:

  • wprowadzenie przepisu znoszącego obowiązek nakładania na zakłady ubezpieczeń kar pieniężnych za nieterminową likwidację szkód wskutek wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem COVID-19

Jak wskazuje KNF, katalog działań w ramach PIN ma charakter otwarty, a jego poszczególne elementy mogą być wdrażane w zależności od rozwoju sytuacji.

Aby uzyskać więcej informacji oraz pozostać na bieżąco z propozycjami szczegółowych działań i inicjatyw ustawodawczych w ramach PIN zapraszamy do kontaktu z ekspertami CMS.