KNF opublikowała dobre praktyki dot. komitetu audytu

Poland
Available languages: EN

Pod koniec grudnia 2019 roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”) opublikował zbiór dobrych praktyk dotyczących powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu („Dobre Praktyki”). Co do zasady, rolą komitetu audytu jest wspieranie rady nadzorczej w takich obszarach jak: sprawozdawczość finansowa, monitorowanie systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem oraz audyt wewnętrzny.

Do kogo skierowanie są Dobre Praktyki?

Dobre Praktyki skierowane są do podmiotów, które mają obowiązek powołania i posiadania w swojej strukturze organizacyjnej komitetu audytu. Dotyczy to między innymi banków, zakładów ubezpieczeń, towarzystw funduszy inwestycyjnych, podmiotów prowadzących działalność maklerską, instytucji pieniądza elektronicznego i krajowych instytucji płatniczych oraz innych instytucji finansowych.

Co zawierają Dobre Praktyki?

Dobre Praktyki zawierają opis obowiązujących przepisów prawa jak również stanowisko KNF na temat dobrych praktyk w zakresie powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu. W szczególności warto zwrócić uwagę na wskazówki KNF co do kryteriów jakie powinni spełniać członkowie komitetu audytu w zakresie niezależności, a także posiadanej wiedzy oraz umiejętności. Dobre Praktyki zawierają również opis standardów realizacji przez komitet audytu swoich ustawowych obowiązków, np. dotyczących uczestnictwa w procesie powołania firmy audytorskiej do przeprowadzania badania sprawozdania finansowego.

Zachęcamy do kontaktu z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji o Dobrych Praktykach i ich praktycznych konsekwencjach.