Stanowiska KNF w sprawie wypłaty dywidendy w instytucjach finansowych

Poland
Available languages: EN

Jeszcze w grudniu 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego („KNF”) opublikowała swoje stanowiska w sprawie założeń polityki dywidendowej w 2020 r. następujących podmiotów rynku finansowego:

  • banków (komercyjnych, spółdzielczych i zrzeszających),
  • zakładów ubezpieczeń i reasekuracji,
  • domów maklerskich,
  • towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz
  • powszechnych towarzystw emerytalnych.

Kto będzie mógł wypłacić dywidendę za rok 2019?

Stanowiska KNF pozostają co do zasady spójne ze stanowiskami w sprawie założeń polityki dywidendowej w 2019 r. Dodatkowe kryteria pojawiły się jedynie w odniesieniu do:

  • domów maklerskich - KNF rekomenduje, aby domy maklerskie przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wysokości dywidendy brały pod uwagę koszty związane z wdrożeniem przepisów określających wymogi ostrożnościowe dla firm inwestycyjnych (rozporządzenie IFR oraz dyrektywa IFD),
  • towarzystw funduszy inwestycyjnych („TFI”) – KNF określił dodatkowe kryterium odnoszące się do wymogu dotyczącego aktywów płynnych TFI, które wynika z przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych,
  • powszechnych towarzystw emerytalnych („PTE”) – KNF rekomenduje, aby przy podejmowaniu decyzji dotyczącej podziału zysku, PTE uwzględniło dodatkowe potrzeby kapitałowe związane z zarządzaniem funduszami zdefiniowanej daty (zgodnie z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych) oraz potrzeby związane z wdrożeniem zmian ustawodawczych dotyczących polskiego rynku emerytalnego, które są planowane na 2020 r.

Dlaczego KNF publikuje stanowiska dotyczące polityki dywidendowej podmiotów rynku finansowego?

Stanowiska KNF dotyczące polityki dywidendowej podmiotów rynku finansowego są przejawem stosowania przez KNF środków tzw. soft-law. Ich celem jest zapewnienie zrównoważonego i bezpiecznego rozwoju systemu finansowego. W praktyce instytucje finansowe co do zasady stosują się do tych stanowisk KNF.