Zaostrzenie ścigania wyłudzeń VAT

Poland
Available languages: EN

Po nowelizacji przepisów, która weszła w życie 1 marca 2017 r. wyłudzenia VAT są obecnie zagrożone w Polsce karą do 25 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność karna grozi zarówno wystawcom jak i nabywcom świadomie używających sfałszowanych lub poświadczających nieprawdę faktur w rozliczeniach podatkowych. Organy ścigania uznają je za jedno z najgroźniejszych przestępstw przeciwko interesom finansowym państwa.

W dniu 10 sierpnia Prokurator Generalny wydał nowe wytyczne dotyczące ścigania wyłudzeń VAT.

Szczególny nacisk kładzie w nich na konieczność poszukiwania sprawców odgrywających wiodącą rolę wyłudzeniach VAT. Wskazuje, że wobec takich osób należy stosować nowo wprowadzoną rozszerzoną konfiskatę mienia za okres do pięciu lat przed popełnieniem przestępstwa, o której wspominaliśmy w naszym Law-Now z dnia 18 kwietnia 2017. Konfiskata może też dotyczyć mienia darowanego przez sprawców innym osobom, lub mienia sprzedanego przez nich tym osobom znacznie poniżej jego wartości rynkowej.

Podejrzenie wyłudzenia VAT uzasadnia również niejawne śledzenie potencjalnych sprawców. Organy ścigania mogą stosować podsłuchy, filmować inne zdarzenia dotyczące ich działalności, a także kontrolować e-maile lub tradycyjne przesyłki. Prokurator Generalny wskazuje na możliwości i konieczność korzystania z danych chronionych tajemnicą zawodową (na przykład tajemnicą bankową).

W wytycznych podkreśla się również konieczność współpracy i wzajemnego przekazywania sobie informacji i dowodów przez organy skarbowe, Policję i prokuraturę. Przestępstwami wyłudzeń VAT powinny zajmować się organy i funkcjonariusze specjalizujący się w tego typu przestępstwach, na wyższych szczeblach prokuratury i Policji.

Szczególnie istotnym elementem ścigania wyłudzeń VAT jest ściganie fałszowania faktur. Prokurator Generalny wskazuje jednak, że ściganie za fałszerstwa nie powinno dotyczyć osób, które przypadkowo popełnią błąd, nawet jeśli było to wynikiem ich niedbalstwa. W braku dowodów na zamiar poświadczenia nieprawdy, prokuratorzy powinni przyjmować, że zachowanie sprawcy było wynikiem pomyłki.

Sprawcy mogą liczyć na łagodniejszą karę w przypadku zwrotu całości lub części korzyści z przestępstwa. Jeśli natomiast wartość wyłudzonego VAT przekracza kwotę 1 miliona złotych, prokuratorzy powinni wnioskować o kary bezwzględnego pozbawienia wolności.