Prezydent podpisał nowelizację Prawa zamówień publicznych

Poland
Available languages: EN

W dniu 11 lipca 2016 r. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą Prawo zamówień publicznych w zakresie zmian wymaganych nowymi unijnymi Dyrektywami o zamówieniach klasycznych (Dyrektywa 2014/24/UE) i sektorowych (Dyrektywa 2014/25/UE).

Ostatecznie Polska zdecydowała się implementować nowe Dyrektywy jako nowelizację obowiązującego od 2004 r. Prawa zamówień publicznych, a nie jako zupełnie nową ustawę.

Jak informowaliśmy w Law-Now alercie z dnia 28 kwietnia 2015 i w Law-Now alercie z dnia 27 marca 2015, najważniejsze zmiany wprowadzane nowelizacją obejmują:

  • elektronizację procedur udzielania zamówień,
  • odbiurokratyzowanie przetargów m.in. poprzez wprowadzenie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia,
  • uproszczenia w ramach konkurencyjnych trybów udzielania zamówień zawierających element negocjacji,
  • wprowadzenie partnerstwa innowacyjnego,
  • zmiany mające na celu zwiększenie dostępności zamówień dla MSP, np. poprzez szersze niż dotychczas stosowanie podziału zamówień na mniejsze części, a także
  • zmiany w zakresie kryteriów oceny ofert, w tym w szczególności położenie nacisku na wybór oferty najkorzystniejszej ekonomicznie oraz wprowadzenie kryterium odnoszącego się do rachunku kosztu cyklu życia przedmiotu zamówienia.

Nowelizacja wprowadza również ułatwienia w zakresie aneksowania umów o zamówienie publiczne i ich rozwiązywania.

Nowe przepisy zawierają ciekawe rozwiązania w zakresie tzw. zamówień in-house, umożliwiając zamawiającym, w określonych przypadkach, udzielanie zamówień podległym sobie podmiotom w trybie z wolnej ręki. Wprowadzają także zobowiązanie zamawiających do określenia w opisie przedmiotu zamówienia wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących zadania w zakresie realizacji zamówienia na podstawie umowy o pracę – o ile wykonywanie takich czynności polega na wykonywaniu pracy na podstawie Kodeksu Pracy.

Większość znowelizowanych przepisów wejdzie w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, co może nastąpić już na przełomie lipca i sierpnia 2016 r. Pełna elektronizacja procesów zamówieniowych będzie jednak obowiązkowa dopiero od 18 października 2018 r., a w przypadku centralnych zamawiających, od 18 kwietnia 2017 r.